boya-1

boya-2

Duvar boyamada renk seçimi, basit gibi görünse de üzerinde iyice kafa yorulması gereken bir konudur. Çünkü seçeceğiniz boyayı kısa bir süre içinde değiştirme şansınız olmayabilir. Bu hem masraflı, hem de boşa vakit kaybı olur. Boya seçerken odaların büyüklüğü, seçtiğiniz eşyalarla arasındaki renk uyumu ve nasıl bir ruh hali yansıtmak istediğiniz büyük önem taşır.

Eğer boyanacak mekan küçükse, soğuk renkler seçmeye özen göstermelisiniz. Bu mekanın daha geniş görünmesini sağlar. Ayrıca soğuk renkler, yaz aylarında ferahlık ve dinginlik özelliği taşıdıklarından oldukça rağbet görmektedir.

Kullanacağınız sıcak renkler eşyaları birbirine yakın gösterir. Kış aylarında sıcak renklerin kullanılması, verdiği enerji ve canlılık hissi bakımından mekanın daha dinamik ve sıcak algılanmasını sağlar.
Koyu tonlardan kaçınmak daha dingin mekanların yaratılmasını sağlar. Sıcak ve soğuk renklerin bir arada kullanımı, renklerin dengelenmesi açısından büyük önem taşır. Ancak böyle bir imkanınız yoksa; mor, turuncu ve yeşil gibi ara renkler kullanmaya çalışın.

Boyanızı günışığında seçmeye özen gösterin. Bu, seçeceğiniz rengi tam olarak anlamanıza yardımcı olur.
Boyanın leke tutmaması, rahatsız edici bir kokusunun olmaması ve temizlenebilir olması için çevrenizdeki nalburlardan iyice araştırma yapmanızda fayda var.

Boyanacak mekanın kaç metrekare olduğunu tespit edin ve bu ölçüleri boya alacağınız yerdeki satış görevlisine götürün. Ne kadar miktar boya almanız gerektiği konusunda size yardımcı olmalarını isteyin. 

Eğer yoğun bir çalışma hayatınız varsa, evinizde mavi ve yeşil renklerini tercih edebilirsiniz. Bu iki renk, deniz ve gökyüzünü çağrıştırdığı için huzur bulmanıza ve serinlemenize yardımcı olacaktır.

Eğer karmaşıklığı değil de sadeliği tercih ediyorsanız, bir rengin farklı tonlarından yararlanabilirsiniz. Bu, mekanın daha modern algılanmasını sağlar ve renk uyumu açısından sizi riske sokmamış olur.

Tavan boyası da bu işin olmazsa olmazlarındandır. Çünkü tavandaki renk kusurları, günışığı olmadığı zamanlarda bile kendisini çabucak gösterebilir. Burası için duvar boyanızdan yaklaşık iki ton daha açık bir renk tercih etmelisiniz. Bu işlemi, duvarda kullanacağınız boyayı beyaz ile seyrelterek de yapabilirsiniz.