Evlerimizin zeminlerini kaplamak eskiden beri en önemli meselelerden biri olagelmiştir. Betonarme evler yaygınlaşmadan önce ahşaptan yapılan evlerin zeminleri de ahşapla kaplanırdı. Daha sonra betonarme evlerin yaygınlaşmasında zemin kaplamalarında seramik gibi maddelerin kullanımı yaygınlaştı. Ancak bir süre sonra insanlar, evlerinin zemininde ahşap görmeyi ister oldular. Böylelikle parke döşemeler yeniden moda oldu.

Masif, lamine ve laminant olmak üzere iki çeşit ahşap parke vardır. Bunlardan masif parke değişmesi oldukça zahmetli ve titizlik isteyen aynı zamanda da maliyetli olanıdır. Ancak lamine ve laminant parkelerin uygulaması daha kolay ve uygundur.

Parkeler, evlerimizin en kalıcı malzemelerinden ve sürekli olarak değiştirilemeyecek özellikte olduğundan parke seçimi çok önemlidir. Yanlnız parke seçiminiz sizi evinizden bile soğutabilir. Parke seçiminde ucuza kaçmamak en doğrusu olacaktır. Bütçenizin  el verdiği oranda en kaliteli olanı seçmenizde fayda var. Herhangi bir modele ve renge karar vermeden önce tüm modelleri inceleyin. Koyu renk parkelerin evinizi kapatıcılığını arttıracağını unutmayınız. Zira koyu renk parkeler üzerlerindeki tozu, pisi hemen belli edeceğinden daha sık aralıklarla temizlik yapmak zorunda kalacağınızı hatırlatmakta fayda var.

Evdeki eşyalarla aynı renkte seçeceğiniz bir parke modeli uyum sağlamaktan çok evinizi boğabilir de. Dikkati kendi üstüne alan bu parkeler evdeki eşyaları gölgede bırakabilir. Alelacele karar vererek aldığınız ve değiştirdiğiniz bir parkeden vazgeçmek, sonrasında çok maliyetli bir şekilde bize dönebilir. Parkeyi evin hangi bölümünde kullanacağınız da çok önemli bir durum. Örneğin koridor gibi sürekli kullanılan yerlerde aşınmaya veya suya karşı daha dayanıklı kaliteli parkeler kullanılması yerinde olacaktır.

Parkeler satılırken bir numaralandırma sistemi geliştirmiştir. Örneğin; evlerimizde kullanacağınızz parkelerin numarası 31 olmalıyken iç yerleri gibi alanlarda daha çok 32 numaralı parke kullanmak uygundur. Parke numarası arttıkça parkenin aşınmaya karşı dayanıklılığı da artıyor demektir. Aldığınız parkenin hangi tür zeminler için daha uygun olacağını lütfen satıcıdan öğrenin. Çünkü her parke modelinin her zemine uygun olmadığını unutmayın.

Kaliteli ve evinize uygun özellikte seçeceğiniz bir parke uzun yıllar dayanacağından siz de uzun yıllar evinizde rahat edebilirsiniz.