Duvar boyamada renk seçimi, basit gibi görünsede üzerinde iyice kafa yorulması gereken bir konudur. Ancak seçiminiz boya kartelasındaki yani kağıttaki ile duvara sürüldüğünde aynısı olmayabilir bu sebeple işin ustasına danışmanızda fayda vardır eğer danışmadan yapılırsa bu hem masraflı, hem de boyacı için vakit kaybı olur. Boya seçerken odalarda seçtiğiniz eşyalarla arasındaki renk uyumu ve nasıl bir ruh hali yansıtmak istediğinize bakılarak seçilmelidir.

Eğer boyanacak mekan köşeyse, soğuk renkler seçmeye özen göstermelisiniz. Bu mekanın daha geniş görünmesini sağlar. Ayrıca soğuk renkler, yaz aylarında ferahlık ve dinginlik gösterdiğinden oldukça rağbet gösterilmektedir.

Kullanacağınız sıcak renkler eşyaları birbirine yakın gösterir. Kış aylarında sıcak renklerin kullanılması, verdiği enerji ve canlılık hissi bakımından mekanın daha dinamik ve sıcak algılanmasını sağlar.
Koyu tonlardan kaçınmak daha dingin mekanların yaratılmasını sağlar. Sıcak ve soğuk renklerin bir arada kullanılması, renklerin dengelenmesi açısından büyük önem taşır. Ancak böyle bir imkanınız yoksa; mor, turuncu ve yeşil gibi ara renkler kullanmaya çekininiz.

Boyanızı gündüz ışığında seçmeye özen gösterin. Bu, seçeceğiniz rengi tam olarak anlamanıza yardımcı olur.
Boyanızın leke tutmaması, rahatsız edici bir kokusunun olmaması ve temizlenebilir olması için çevrenizdeki nalburlardan iyice araştırma yapmanızda fayda var.

Boyanacak mekanın kaç metrekare olduğunu tespit edin ve bu bilgileri boya alacağınız yerdeki satıcıya yani görevliyle paylaşınız. Ne kadar miktar boya almanız gerektiğikonusunda size yardımcı olmalarını isteyin.

Eğer yoğun bir çalışma hayatınız varsa, evinizde mavi ve yeşil renklerini tercih edebilirsiniz. Bu iki renk, deniz ve gökyüzüne benzediği için huzur bulmanıza ve serinlemenize yardımcı olacaktır.

Eğer karmaşayı değil de sadeliği tercih ediyorsanız, bir rengin farklı tonlarından yararlanabilirsiniz. Bu, mekanın daha modern algılanmasını sağlar ve renk uyumu açısından sizi riske sokmamış olur.

Tavan boyası da bu işin olmazsa olmazlarındandır. Ayrıca tavandaki renk kusurları, gün ışığı olmadığı zamanlarda bile kendisini dipbucak gösterebilir. Burası için duvar boyanızdan yaklaşık iki ton daha açık bir renk tercih etmelisiniz. Bu işlemi, duvarda kullanacağınız boyanızı beyaz ile seyrelterek de yapabilirsiniz.