parke-1

parke-3

Evlerimizin zeminlerini kaplamak eskiden beri en önemli meselelerden biri olagelmiştir. Betonarme evler yaygınlaşmadan önce ahşaptan yapına evlerin zeminleri de ahşapla kaplıydı. Daha sonra betonarme evlerin yaygınlaşmasına zemin kaplamalarında seramik gibi maddelerin kullanımı yaygınlaştı. Ancak bir süre sonra insanlar, evlerinin zemininde ahşap görmeyi ister oldular. Böylelikle parke döşemeler yeniden moda oldu.

Masif, lamine ve laminant olmak üzere üç çeşit ahşap parke vardır. Bunlardan masif parke döşemesi oldukça zahmetli ve titizlik isteyen aynı zamanda da maliyetli olanıdır. Ancak lamine ve laminant parkelerin uygulaması daha kolay ve uygundur.

Parkeler, evlerimizin en kalıcı malzemelerinden ve sürekli olarak değiştirilemeyecek özellikte olduğundan parke seçimi çok önemlidir. Yanlış parke seçiminiz sizi evinizden bile soğutabilir. Parke seçiminde ucuza kaçmamak en doğrusu olacaktır. Bütçenizin el verdiği oranda en kaliteli olanı seçmenizde fayda var. Herhangi bir modele ve renge karar vermeden önce tüm modelleri inceleyin. Koyu renk parkelerin evdeki iş yükünü arttıracağını unutmayın. Zira koyu renk parkeler üzerlerindeki tozu, pisi hemen belli edeceğinden daha sık aralıklarla temizlik yapmak zorunda kalacağınızı hatırlatmakta fayda var.

Evdeki eşyalarla aynı renkte seçeceğiniz bir parke modeli uyum sağlamaktan çok evinizi boğabilir de.Dikkati kendi üstüne alan bu parkeler evdeki eşyaları gölgede bırakabilir. Alel acele karar vererek aldığımız ve döşettiğimiz bir parkeden vazgeçmek, sonrasında çok maliyetli bir şekilde bize dönebilir. Parkeyi evin hangi bölümünde kullanacağımız da çok önemli bir durum. Örneğin koridor gibi sürekli kullanılan yerlerde aşınmaya veya suya karşı daha dayanıklı kaliteli parkeler kullanılması yerinde olacaktır.

Parkeler sınıf sınıf ayrılmış ve her sınıf için bir numaralandırma sistemi geliştirilmiştir. Örneğin evlerimizde kullanacağımız parkelerin numarası 31 olmalıyken iş yerleri gibi alanlarda daha çok 32 numaralı parke kullanmak uygundur. Parke numarası arttıkça parkenin aşınmaya karşı dayanıklığı da artıyor demektir. Aldığımız parkenin hangi tür zeminler için daha uygun olacağını lütfen satıcıdan öğrenin. Çünkü her parke modelinin her zemine uygun olmadığını unutmayın.

Kaliteli ve evinize uygun özellikte seçeceğiniz bir parke uzun yıllar dayanacağından siz de uzun yıllar evinizde rahat edebilirsiniz.